List do rodziców

26 marca 2020,

Szanowni Państwo!

Czas, w którym niestety dzieci nie mogą chodzić do przedszkola, poza proponowanymi przez nauczycielki poszczególnych grup aktywnościami można wykorzystać tak, aby nasze pociechy nabywały nowych doświadczeń i jeszcze bardziej rozwijały się w obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. Mogą sprzyjać temu codzienne czynności dzieci wykonywane wspólnie lub kierowane przez rodziców.

Możemy rozmawiać z dziećmi na różnorodne tematy, tłumaczyć otaczające nas zjawiska, a tym samym wzbogacać słownictwo. Czytajmy naszym pociechom albo razem z nimi, rozmawiajmy na temat tekstu, zadawajmy pytania otwarte i zamknięte, próbujmy tworzyć inne zakończenia opowiadań.  Opisujmy ilustracje w książeczkach. Zachęcamy także do wspólnego przygotowywania posiłków, a pobyt w kuchni można wykorzystać do zadań matematycznych, np.: przeliczania produktów, talerzy, sztućców lub porównywanie ich ilości czy wielkości. Nie zapominajmy o zabawach przy wspólnym stole: grach planszowych, logicznych czy zręcznościowych.

Starajmy się także wykorzystać ten czas do rozwijania samodzielności dzieci, gdyż często w towarzyszącym nam pośpiechu wyręczamy nasze pociechy. Zachęcajmy zatem dzieci do utrzymywania czystości w swoich kącikach/pokojach, do sprzątania po skończonej zabawie,    do samodzielnego ubierania się czy przygotowywania do snu.

Aby urozmaicić domowe zajęcia można skorzystać z  telewizyjnych programów edukacyjnych. Pamiętajmy jednak, że główną aktywnością dzieci jest ZABAWA!

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i wspaniałych, rodzinnych chwil!