Zachęcajmy dziecko do samodzielności

Dzieci zazwyczaj chcą robić wszystko same. Dzięki temu czują się zdolne, dorosłe i samodzielne.

Pozwólmy zatem dziecku robić samemu to, co potrafi. Niech samodzielnie je posiłki, ubiera się, rozbiera, myje zęby, korzysta z toalety, myje się i wyciera. A rola rodzica niech ograniczy się do pomocy. Dzięki temu maluch szybko dojdzie do wprawy, a z czasem i do perfekcji!

Kilka rad, jak nauczyć dziecko samodzielnego dbania o siebie.

• Podziel zadanie na mniejsze części.
    Wspólnie zastanówcie się co trzeba zrobić najpierw, a co potem, ustalcie kolejność wykonywanych czynności.
  •  Pokaż dziecku, jak ma wykonać czynność.
    Jeśli zajdzie taka potrzeba pokieruj ruchami jego rąk. Kiedy zauważysz, że pociecha stara się zrobić coś sama, pozwól jej na to, pomału zabierz ręce.
  • Uzbrój się w cierpliwość.
    Wyjaśniaj i pokazuj dziecku co i jak ma robić – tak długo jak będzie to konieczne.
  • Nie rzucaj się dziecku na pomoc, gdy tylko zauważysz najmniejszy problem.
    Zamiast tego daj maluchowi więcej czasu.
  • Zawsze zachęcaj dziecko do działania