Życiorys naszego patrona

Leon Knabit, właśc. Stefan Knabit ur. 26.grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim – benedyktyn w latach 2001- 2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta.

Jest synem listonosza zamordowanego przez gestapo. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach.
W latach 1945–1948 należał do Związku Harcerstwa Polskiego, był zastępowym.
Ukończył 6-letnie studia w Siedleckim Wyższym Seminarium Duchownym
(1948–1954). Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 27 grudnia 1953 .
W czasie wieloletnie służby duszpasterskiej jako kapłan został mnichem benedyktyńskim w Tyńcu
Od 1959 do początku lat 90. pracował jako katecheta. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960, śluby wieczyste tego samego dnia, 3 lata później. Lata 1963–1970 to okres, kiedy urzędował jako proboszcz w parafii w Tyńcu. W 1972 otrzymał absolutorium zaocznych studiów katechetycznych. Od 1979 należy do Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
W latach 90. XX w. mianowany został przeorem opactwa

Jest znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą , dziećmi i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II Jest autorem wielu publikacji zarówno dla dorosłych jak i dzieci; pracuje w mediach. Jego książka Sekrety mnichów czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie, napisana wspólnie z o Joachimem Badeni wyróżniona została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca w styczniu 2008. Obecnie prowadzi program Ojciec Leon Zawodowiec w kanale Religia tv.

• W maju 2007 r. otrzymał nagrodę Laur Krakowa XXI w.
  • W maju 2008 r. został laureatem Wstęgi Przedszkolaka - wręczenie odbyło się w UMK

wstega
wstega1
  • W kwietniu 2009 r nagrodę Feniksa za całokształt twórczości
  • 23 grudnia 2009 r. w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

O. Leon dla dzieci

Nakładem Wydawnictwa Benedyktynów ( 2006 r.)w Tyńcu ukazała się książka o. Leona Knabita wg pomysłu i w opracowaniu p. Agnieszki Małeckiej – Petit pt. „Skarb, Królestwo i sto owiec”. Jest to zapis spotkań ojca Leona z dziećmi z tynieckiego przedszkola. Ich tematem jest kilka przypowieści wprowadzających w tajemnicę królestwa Bożego. Książeczka ojca Leona, adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zachęca do zanurzenia się w tajemnicę przypowieści i wspólnego poszukiwania ukrytego w nich skarbu.

Praca nad książką o.Leon z dziećmi z przedszkola w Tyńcu

Autorzy i nauczycielki współpracujące przy powstaniu książki. Przekazanie nagrody na ręce p.Dyrektor.

Książka ta została nagrodzona Pro Autore 2007 przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Inne pozycje kierowane do dzieci to np.:

„Dla dzieci o Mszy świętej” we współpracy z Justyną Kiliańczyk- Zięby

„Czy Pan Bóg ma rudego kota?”

„Dlaczego żyrafa ma długą szyję?”

16 V 2009 r. został patronem naszego przedszkola

Tablica pamiątkowa nadania imienia

nadim1
nadim2
nadim3
nadim5
nadim6
nadim8
nadim10
zycie1

Patron w oczach dzieci:

PO ULICACH TYŃCA CHODZI JUŻ OD LAT.

UCZY NAS JAK ŻYĆ Z BOGIEM ZA PAN BRAT.

O.LEON, O.LEON MY NA NIEGO WOŁAMY.

O. LEON, O.LEON MY GO KOCHAMY.

OJCZE LEONIE TO MY TWOJE DZIECI

JESTEŚ W NASZYCH SERCACH I NASZEJ PAMIĘCI.

Mateusz W.

port1
port2-705x1024
port3
port6-686x1024

ON RÓŻNE KSIĄŻKI PISAĆ POTRAFI….

O PIESKACH, KOTKACH I O ŻYRAFIE.

Z NAMI NAPISAŁ PIĘKNĄ KSIĄŻECZKĘ

O SKARBIE, OWCACH I O KRÓLESTWIE.

Ula i Tomek

Spotkania z O. Leonem